about_us
Leadership​
Directors

born in August 1962, is the Executive Director, Chairman, Chairman of the Strategy Committee and member of the Nomination Committee, Director of Shanghai SECCO and Chairman of Shanghai Chemical Industry Park Development Co., Ltd.. Mr. Wu joined the Shanghai Petrochemical Complex (the “Complex”) in 1984 and has held various positions, including Deputy Director and Director of the Company’s No.2 Chemical Plant, as well as manager of the Chemical Division. He was Vice President of the Company from May 1999 to March 2006 and Director of the Company from June 2004 to June 2006. Mr. Wu was manager and Secretary of the Communist Party Committee of the Chemical Sales Branch of Sinopec Corp from December 2005 to March 2008. From December 2005 to April 2010, he was Director of the Chemical Business Department of Sinopec Corp. From April 2010, he was appointed as a Director of Shanghai SECCO. From April 2010 to February 2011, Mr. Wu was President of Shanghai SECCO. From April 2010 to August 2018, he was appointed Secretary of the Communist Party Committee of Shanghai SECCO and in June 2010 he was appointed Director of the Company. From June 2010 to December 2017, he served as Vice President of the Company. From February 2011 to March 2015, he acted as Vice President of Shanghai SECCO, and was President of Shanghai SECCO from March 2015 to December 2017. From December 2017 to January 2019, Mr. Wu was appointed Chairman of Shanghai SECCO. From December 2017 to August 2018, he was the Company’s Deputy Party Secretary. He has served as President of the Company from December 2017 to September 2018. In December 2017, he was appointed as Chairman of the Company. In January 2018, he was appointed as Chairman of Shanghai Chemical Industry Park Development Co, Ltd. and was appointed as Secretary to the Communist Party Committee of the Company in August 2018. Mr. Wu graduated from the East China Institute of Chemical Technology in 1984, majoring in chemical engineering, and obtained a Bachelor’s degree in engineering. In 1997, he obtained a Master’s degree in business administration from the China Europe International Business School. He is a Professorate senior engineer by title.

Wu Haijun

born in December 1964, is serving as Deputy Chairman, Executive Director, Deputy Chairman of the Strategy Committee and President of the Company. Mr. Guan started to work in 1990, and he has successively served as Section Manager of Technology Development Section, Technology Development Department, and Deputy Chief Engineer of Wuhan Petrochemical Works, and Director of Catalyzing Workshop, Deputy Director and Director of Production Scheduling Department, and Deputy Chief Engineer of the Wuhan branch of Sinopec Corp. (“Wuhan Branch”). From December 2012 to December 2018, he served as Deputy General Manager of Wuhan Branch. From May 2016 to December 2019, he served as General Manager and Director of Sinopec-SK (Wuhan) Petrochemical Company Limited. From December 2018 to December 2019, he served as the Director and Deputy Party Secretary and General Manager of Wuhan Branch. He was appointed Deputy Secretary of the Company in December 2019. From February 2020, he served as the President of the Company. From June 2020, he served as the executive director, vice chairman and vice chairman of the strategy committee of the company. Mr. Guan graduated from the Fine Chemical Major of School of Chemical Engineering, East China University of Science and Technology with a Master’s degree in Engineering in July 1990. He is a senior engineer by professional title.

Guan Zemin

born in May 1965, is an Executive Director and Vice President of the Company. Mr. Jin joined Zhenhai General Petrochemical Works in 1986 and has held various positions, including Deputy Chief of the Utilities Department, Deputy Director and Director of the Machinery and Power Division of SINOPEC Zhenhai Refining & Chemical Co., Ltd., and Director of the Machinery and Power Division of SINOPEC Zhenhai Refining & Chemical Company. Mr. Jin was Deputy Chief Engineer of SINOPEC Zhenhai Refining & Chemical Company from March 2007 to October 2011, and was appointed Vice President of the Company in October 2011. In June 2014, Mr. Jin was appointed Executive Director of the Company. Mr. Jin graduated from the East China Institute of Chemical Technology in 1986 majoring in chemical machinery and graduated from the Graduate School of Central Party School in 2007 majoring in economic management. He is a Professorate senior engineer by title.

Jin Qiang

born in March 1970, is serving as Executive Director, member of the Strategy Committee, Deputy President, Chief Financial Officer of the Company, Chairman of China Jinshan Associated Trading Corporation (“Jinshan Associated Trading”) and a Director of the Shanghai Chemical Industry Park Development Co.,Ltd.. Mr. Du Jun started his career in 1990 and has successively served the Chief of Second Division of the Secretary of President’s Office of the Sinopec Yangzi Petrochemical Company Ltd., Deputy Director of Finance Office and Deputy Director of Finance Department of Sinopec Yangzi Petrochemical Co., Ltd. From August 2004 to July 2007, he served as Director of Finance Department of Sinopec Yangzi Petrochemical Co., Ltd.. From July 2007 to August 2012, he served as Director of Finance Department of Sinopec Yangzi Petrochemical Company Limited. From August 2012 to August 2016, he served as Chief Accountant of Sinopec Yangzi Petrochemical Company Limited. From December 2015 to September 2020, he served as Supervisor of BASF-YPC Company Limited. From June 2016 to September 2020, he served as Director of Sinopec Yangzi Petrochemical Company Limited. From August 2016 to September 2020, he served as Chief Accountant of Sinopec Yangzi Petrochemical Company Limited. From October 2020, he served as the Deputy General Manager and the Chief Financial Officer of the Company. From October 2020, he served as Executive Director, member of the Strategy Committee of the Company. He served as the Chairman of the Jinshan Associated Trading, and as Director of the Shanghai Chemical Industry Park Development Co., Ltd. since December 2020. Mr. Du Jun graduated from Southeast University with a Bachelor’s degree in Industrial Corporate Management in 1990. He obtained a Master’s degree in Business Administration (MBA) from Southeast University in 2004. He is a Professorate senior accountant by title.

Du Jun

born in February 1965, is an Executive Director and Vice President of the Company. Mr. Jin joined the Complex in 1985 and served as the Secretary of the Communist Party Committee of the Company’s No.1 Oil Refining Device of Refining Unit, Head of Butadiene Device, Manager of the storage and transportation, branch company, manager and Deputy Secretary of the Communist Party Committee of Storage and Transportation Department, manager and Deputy Secretary of the Communist Party Committee of Oil Refining Department etc. From April 2013 to February 2017, Mr. Jin was appointed as Head of Production Department of the Company. From May 2013 to August 2016, Mr. Jin was appointed as Assistant to the General Manager of the Company and was appointed Vice President of the Company in September 2016. He was appointed Executive Director of the Company in June 2018. Mr. Jin graduated from the Shanghai Second Polytechnic University in July 2003. He is a senior engineer by professional title.

Jin Wenmin

born in March 1968, is serving as the Executive Director and Deputy President of the Company. Mr. Huang started his career in 1990 and joined the Complex in 1992. He served as the Deputy Director of the chemical workshop of Shanghai Jinyang Acrylic Plant, Deputy Director of Jinyang Equipment, Director and Deputy Director of Jinyang Acrylic Equipment of Acrylic Business Unit and Chief Engineer of Acrylic Business Unit. From July 2011 to January 2020, he served as the Director of the Acrylic Fiber Research Institute. From November 2011 to January 2020, he served as the Chief Engineer of the Acrylic Fiber Department. From February 2019 to January 2020, he served as Deputy Chief Engineer of the Company. From February 2020, he served as the Vice President of the Company. From June 2020, he was an Executive Director of the Company. Mr. Huang graduated from the Organic Chemical Major of School of Chemical Engineering, East China University of Science and Technology with a Bachelor’s degree in Engineering in July 1990. He obtained a Master’s degree in Engineering from Donghua University in May 2004. He graduated from Polymeric Chemistry and Physics Major of Fudan University with a doctor’s degree in Science in June 2013. He is a Professorate senior engineer by title.

Huang Xiangyu

born in January 1977, is serving as Executive Director, member of the Strategy Committee,Deputy President of the Company. Mr. Huang joined Sinopec Shanghai Petrochemical Company Limited in 2000, and he has successively served as Polyolefin Plant Deputy Director of Plastic Business Unit and Manager Assistant and Polyolefin Plant Director of Plastic Department. From August 2012 to June 2014, he served as Deputy Manager of the Plastic Department. From June 2014 to February 2017, he served as Director of Statistical Center and Vice Party Secretary. From February 2017 to December 2018, he served as Manager of Olefin Department and Deputy Party Secretary. From December 2018 to January 2019, he served as President’s Assistant and the Director of Production Department. From January 2019 to December 2019, Mr. Huang served as President’s Assistant and Manager of Production Department of Shanghai SECCO. From February 2020, he served as the Deputy President of the Company. From June 2020 to April 2020, he served as the Secretary to the Board and Joint Company Secretary of the company. From June 2020, he served as the Executive Director and member of the Strategy Committee of the company. Mr. Huang graduated from the Polymer Materials and Engineering Major of East China University of Science and Technology with a Bachelor’s degree of Engineering in July 2000. He graduated from Chemical Engineering Major of East China University of Science and Technology with a Master’s degree in April 2008. He is a senior engineer by professional title.

Huang Fei

born in February 1965, is currently serving as an Non-Executive Director, member of the Strategy Committee, Deputy President of Chemical Service Department of the Sinopec Corp., and General Manager of Sinopec Group Assets Management Co., Ltd.. Mr. Xie started his work in 1989, served as Principal Staff Member of State Price Control Bureau and State Development Planning Commission, and started to work in Sinopec Group in September 1995, successively served as Deputy Director and Director of the Comprehensive Division of the Finance Department, Deputy Director of Capital Management Department, Deputy Director of General Accounting Department of Sinopec Assets Management (presided over the work), Deputy Director of Assets Management Department of Sinopec Corp., Deputy General Manager of Sinopec Assets Management, Acting Director of Assets Management Department of Sinopec Corp., and Deputy Executive Director and Deputy General Manager of Sinopec Assets Management. From April 2014 to October 2020, he served as the Deputy Chairman and director of the China Merchants Energy Shipping Co., Ltd. (listed on the Shanghai Stock Exchange, Stock Code: 601872). Mr. Xie served as Director of Assets Management Department of Sinopec Corp., and Executive Director and General Manager of Sinopec Assets Management from April 2014 to December 2019. He has been the Deputy President of Chemical Service Department of Sinopec Corp. and General Manager of Sinopec Assets Management since December 2019. From June 2020, he served as the executive director and member of the strategy committee of the company. Mr. Xie obtained a Master’s degree in Economics from Graduate School of Chinese Academy of Social Science in August 1989. He obtained a Master’s degree in Business Administration from University of Houston in May 2007. He is a Senior Accountant by professional title.

Xie Zhenglin

born in December 1966, is currently serving as a Non-Executive Director, the General Manager of Human Resource Department, Minister of Party Committee Organization Department, and Director of Office of Veteran Cadres of the Company. Mr. Peng joined the Complex in 1986 and served as Deputy Director of General Affairs Office, Department of Chemical Engineering, General Research Institute, assistant manager of the life logistics subsidiary of Easy-Art Design, section manager of Coordination Section of Chemical Engineering Institute, section manager of Administration Department, Secretary of Party General Branch and Deputy Director of Quality Center, Deputy party Secretary and Secretary of Commission for Discipline Inspection of Quality Management Center, Director of Labor Union, and Chairman, Secretary of the Communist Party Committee and Deputy Manager of Labor Union. He served as Director of Human Resources Department of the Company from February 2016 to April 2018, the Head of Human Resources Division of the Company from April 2018 to May 2019, and the Head of Organization and Personnel Division of the Company from May 2019 to March 2020. He was appointed as Director of CPC United Front Work Department and Director of Retired Cadres Office in May 2019, and General Manager of Human Resources Department and Director of CPC Organization Department of the Company from March 2020. From June 2020, he served as the Non-Executive Director of the Company. Mr. Peng graduated from East China University of Science and Technology with a degree in Engineering Management in July 2004 and obtained senior professional and technical title.

Peng Kun

born in July 1973, is an Independent Non-Executive Director, Chairman of the Audit Committee and member of the Strategy Committee of the Company, Professor of the School of Management and the associate head of the Department of Accountancy at Shanghai University. Ms. Li has been appointed as an Independent Non-Executive Director of the Company since August 2017. She is currently the independent Director of Shanghai New World Co., Ltd. (listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 600628), Yunsai Zhilian Co., Ltd. (listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 600602, 900901) and Hengtian Kaima Co., Ltd. (listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 900953). From April 2000 to March 2003, Li served at the Settlement Department at the headquarters of ICBC. From June 2006 to September 2009, she was the lecturer at the School of Management at Shanghai University. From September 2009 to March 2019, she was the associate professor at the School of Management at Shanghai University. She has been the professor at the School of Management and the associate head of the Department of Accountancy of Shanghai University since March 2019 and May 2011. During that period, she was also a visiting scholar at Foster School of Business, University of Washington in the United States between February 2012 and February 2013. She also serves as a member of the eighth session of the Shanghai Baoshan Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference and a non-practicing member of the Chinese Institute of Certified Public Accountants. She received a PhD in Management from Antai College of Economics and Management (ACEM) at Shanghai Jiao Tong University.

Li Yuanqin

born in December 1980, is serving as the Independent Non-executive Director and a member of the Audit Committee of the Company, Dean Assistant of School of Accountancy, Shanghai University of Finance and Economics, Professor and PH. D graduate student supervisor. Mr. Tang finished his undergraduate study in June 2003 at the School of Accountancy of the Shanghai University of Finance and Economics and obtained a doctor’s degree from a successive postgraduate and doctoral program in Management (Accountancy) in June 2008. Mr. Tang worked in the School of Accounting and Finance, Hong Kong Polytechnic University for collaborative research from August 2008 to August 2009. He worked in China Europe International Business School for collaborative research from August 2009 to June 2010. Mr. Tang served as Lecturer in School of Accountancy, Shanghai University of Finance and Economics from June 2010 to July 2012. He served as associate professor at the School of Accountancy, Shanghai University of Finance and Economics from August 2012 to June 2019. Mr. Tang served as Dean Assistant of Shanghai University of Finance and Economics from January 2019, and as a Professor of the School of Accountancy of the University since August 2019. Mr. Tang served as an Independent Director of the Shanghai Qifan Cable Co. Ltd. (listed on the Shanghai Stock Exchange, stock code: 605222) since July 2019, and as an Independent Director for the Shanghai Universal Biotech Co., Ltd since May 2020. He served as the independent non-executive director, member of the audit committee and member of the strategy committee of the company since June 2020. Mr. Tang served as an Independent Director for the Wuxi Commercial Mansion Grand Orient Co., Ltd.(listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 600327) since November 2020.

Tang Song

born in January 1974, is serving as an Independent Non-Executive Director of the Company, member of the Audit Committee and the Nomination committee, and a Senior Director of the Shanghai MindMotion Microelectronics Co., Ltd.. Mr. Chen graduated from Fudan University with a Bachelor’s degree in applied physics in 1997. He served as clerk, project supervisor, and project manager of Investment Banking Department of CITIC Securities from July 1997 to August 2001. Mr. Chen served as Senior Manager of Strategic Investment Department of SVT Group from September 2002 to February 2006. He served as Senior Manager of Investment Banking Department of Orient Securities from August 2006 to March 2008. Mr. Chen served as senior vice president and sponsor Deputy of Investment Banking Department of China Jianyin Investment Securities from April 2008 to May 2012. He served as CEO and sponsor Deputy of Investment Banking Department of Caida Securities from June 2012 to June 2015. Mr. Chen served as independent Director of CNNC Hua Yuan Titanium Dioxide Company Limited(listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 002145) from February 2015 to October 2018. He served as CEO and sponsor Deputy of Investment Banking Department in Dongxing Securities from July 2015 to September 2017. Mr. Chen has been a non independent Director of Zhejiang Yueling Wheels Corporation from October 2017 to December 2020(listed on the Shenzhen Stock Exchange, Stock Code: 002725). He served as an independent non-executive director, member of the audit committee and member of the nomination committee of the company since June 2020. He served as a Senior Director of the Shanghai MindMotion Microelectronics Co., Ltd. Since January 2021.

Chen Haifeng

born in August 1957, is serving as an Independent Non-executive Director, Chairman of the Nomination Committee, the Remuneration and Appraisal Committee Director (vice president level) of Gansu Gangtai Holding (Group) Co., Ltd. Mr. Yang graduated from East China University of Political Science and Law with a degree in Law in September 1979 and from Peking University with a Master’s degree in Civil Law in July 1991. He worked in Shanghai Intermediate Court and Supreme Court from July 1983 to July 2005. He served as an assistant to the president and general legal officer of Shanghai United Assets and Equity Exchange, General Manager of Beijing Headquarter of Central Enterprise Equity Exchange, operation Director of Equity Exchange and General Manager of Financial Equity Exchange from July 2005 to September 2017. He has served as an arbitrator of China International Economic and Trade Arbitration Commission from March 2007 to March 2015 and served as an arbitrator of Shanghai International Economic and Trade Arbitration Commission since March 2007. He served as independent non executive Director of China Merchants Securities Co., Ltd. (listed on the Hong Kong stock exchange, stock code: 06099) from June 2011 to January 2018. He has served as independent Director of Shanghai Zhenhua Heavy Industries Co., Ltd.(listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 600320) since April 2015 and Director (Vice President level) of Gansu Gangtai Holding (Group) Co., Ltd. since September 2017. He served as the independent non-executive director, chairman of the nomination committee and chairman of the remuneration and assessment committee of the company since June 2020.

Yang Jun

born in June 1970, is serving as an Independent Director, member of remuneration and appraisal committee and Strategy Committee, Professor of Business School of East China University of Science and Technology and Director of China’s Institute for action learning. Mr. Gao graduated from Shandong University with a degree in Computer Software in 1992, from the School of Management of Fudan University with a Master’s degree in Corporate Management in 1998 and from the Antai College of Economics & Management of Shanghai Jiao Tong University with a doctorate in Corporate Management in 2006. He served as Director of Marketing Department of Shanghai Guanshengyuan Group Co., Ltd.. From March 1998 to May 2002 and General Manager of Shanghai Aichu Food Co., Ltd.. From May 2002 to March 2007. He has served as Professor of Business School of East China University of Science and Technology and Director of China’s Institute for action learning since May 2009. He was a visiting scholar at the University of Illinois at Urbana-Champaign from 2014 to 2015. From June 2020, he served as the independent non-executive director, chairman of the remuneration and appraisal committee and member of the strategy committee of the company.

Gao Song
Supervisors

born in February 1971, is a Supervisor, the Chairman of Supervisory Committee,, the Deputy Secretary of the Communist Party Committee, Secretary of the Communist Party Discipline Supervisory Committee and Chairman of the Labour Union of the Company. Mr. Ma started his career in 1996. He served as Secretary of Office of Yanhua Refinery, Secretary and Deputy Director of Yanhua Office of Great Wall Lubricant Oil, Supervisor and Acting Director and Deputy Director of Integrated Corporate Reform Department of China Petrochemical Corporation, and Deputy Director and Director of Structure Reform Sector, Corporate Reform Department of Sinopec Assets Management Co., Ltd., etc. From June 2008 to August 2017, Mr. Ma was Director of Integrated Corporate Reform Department of China Petrochemical Corporation (Sinopec Group). From August 2017, Mr. Ma was the Deputy Secretary of the Communist Party Committee and Secretary of the Communist Party Discipline Supervisory Committee of the Company. He was appointed as Supervisor, Chairman of Supervisory Committee and Chairman of the Labour Union of the Company in October 2017. Mr. Ma graduated from East China University of Science and Technology in July 1996, majoring in petroleum processing, and obtained a Bachelor’s degree in engineering. In June 2006, he obtained a Master’s degree in corporate management from Renmin University of China. Mr. Ma is a senior economist by professional title.

Ma Yanhui

born in June 1969, is currently a Supervisor and the Auditing Director of the Company. Mr. Zhang started his career in the Complex in 1991. He served as Assistant of Chief and Deputy Chief of Finance Section of Polyester II Factory, Deputy Chief of Finance Section of Polyester Department, Deputy Chief and Chief of Cost Section of Finance Division of Polyester Department, Deputy Chief and Chief of Finance Division, Director Assistant, Deputy Director, Deputy Director (Hosting Work), Director of Finance Department and Chief of Finance Division, etc. He worked as Auditing Director of the Company from December 2018 to March 2020, and as Supervisor in October 2019. From March 2020, he worked as the Auditing Director of the Company. Mr. Zhang graduated from Shanghai University of Finance and Economics in 1991, majoring in Accounting, and obtained a Bachelor’s degree in Economics. Mr. Zhang is a senior accountant by professional title.

Zhang Feng

born in January 1971, is currently a Supervisor, Vice-President of Labour Union, Director of the Public Affairs Department and Vice-President of the Association of Science and Technology of the Company. Mr. Chen started his career in the Complex in 1996. He served as Vice Party Branch Secretary of Fibre Polymer Office, Deputy Director of Spinning Office, Director of Simulation Office, Section Manager of Scientific Research Management Department, Deputy Secretary and Secretary of Youth League Committee of the Company, Party Secretary and Deputy Director of the Chemical Engineering Department, Party Secretary and Assistant Manager of Fine Chemicals Department and Director of Public Affairs Department. Mr. Chen was appointed as Vice-President of Labour Union of the Company in November 2013. He was appointed as Vice President of the Association of Science and Technology in December 2017. He served as Director of the Public Affairs Department of the Company from April 2018 to March 2020, and he was elected as Supervisor of the Company in October 2019. He was the Director of Public Affairs of the Company since march 2020. In 1993, Mr. Chen graduated from Chengdu University of Science and Technology, majoring in Dyeing and Finishing Engineering, and obtained a Bachelor’s degree in Engineering. In 1996, he obtained a Master’s degree in Chemical Fibre from Sichuan Unite University. Mr. Chen is a senior engineer by professional title.

Chen Hongjun

born in March 1970, is currently serving as External Supervisor, Deputy General Manager of the Enterprise Reform and Legal Department of Sinopec Group and Deputy Director of the Company’s Commission Office for Public Sector Reform. Mr. Zhang currently holds the position of supervisor of Sinopec Insurance Limited, Sinopec Oilfield Equipment Corporation and Sinopec Petroleum Reserve Company Limited. Starting his career in 1995, Mr. Zhang has served as Deputy chief of the Office Management Division of the Legal Department of Sinopec Group, Deputy chief and chief of the Contract Project Division, chief of the Dispute Management Division and chief of the General Management Division of Legal Department of Sinopec Group. He has served as Deputy Director of the Legal Department of Sinopec Group from January 2018 to December 2019. He has also served as Deputy General Manager of the Enterprise Reform and Legal Department of Sinopec Group and Deputy Director of the Company’s Commission Office for Public Sector Reform since December 2019. Mr. Zhang, majoring in International Economic Law, graduated from China University of Political Science and Law with a Bachelor’s degree in Law in July 1995, and he is a senior economist.

Zhang Xiaofeng

born in December 1965, is an Independent Supervisor of the Company, a professor in civil and commercial law at the Faculty of Law of the East China University of Political Science and Law in the PRC and Member of Expert Consultation Committee of Shanghai Yangpu District People’s Procuratorate and Mediator of Shanghai Second Intermediate People’s Court. He has served as the Company’s Independent Supervisor since December 2014. He is currently an independent Director of Jiangxi XinyuGuoke Technology Co., Ltd. (listed on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: 300722), independent Director of Fuxin Dare Automotive Parts Co, Ltd. (listed on the Shenzhen Stock Exchange, stock code: 300473), Dalian Insulator Group Co., Ltd (listed on the Shenzhen Stock Exchange, stock code:002606) and Wuxi New Hongtai Electrical Technology Co., Ltd. (listed on Shanghai Stock Exchange, stock code: 603016). Mr. Zheng graduated from the Shangrao Normal University in Jiangxi Province, majoring in English Language. Mr. Zheng obtained a Master’s degree in law and a doctorate’s degree in law from the Faculty of Law of Peking University in July 1993 and July 1998, respectively. Mr. Zheng previously worked at the Education Bureau of Shangrao County, Jiangxi Province, Hainan Airport Limited, China Township Enterprise Investment and Development Company Limited and the Legal Affairs Office of the Shanghai Municipal People’s Government. He has been teaching at East China University of Political Science and Law since August 2001. He was a visiting scholar at the Faculty of Law of National University of Singapore between July 2002 and December 2002. From April 2013 to May 2019, he served as independent director of Hangzhou Xianfeng Electronic Technology Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 002767). From 2019 to February 2021, he served as the external supervisor of Zhejiang Weihai Construction Group Co., Ltd. (listed on Shenzhen Stock Exchange, stock code: 002586). In November 2019, he served as a member of the second shareholding exercise Expert Committee of China Securities small and Medium Investors Service Center. In September 2020, he was appointed as a legal consultant of Wuxi intermediate people’s court. Mr. Zheng has been engaged in trials, teaching and research relating to civil law, property law, contract law, company law, insurance law, social insurance law and government procurement law. He is experienced in the legal affairs on corporate governance and has great academic achievements. He is also an arbitrator at the Arbitration Commission of Xuzhou and Wuxi. Mr. Zheng was appointed as member of Expert Advisory Committee of the People’s Procuratorate of Shanghai Yangpu District and mediator of Shanghai No. 2 intermediate People’s Court on 24 March 2017 and 26 June 2017, respectively.

Zheng Yunrui

born September 1954, is an Independent Supervisor of the Company and a Fellow of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants. He joined the Company in June 2011. Mr. Choi served as Independent Non-Executive Director of the Company from June 2011 to June 2017 and has been Independent Supervisor since June 2017. Mr. Choi has been an independent non-Executive Director of Yangtzekiang Garment Limited (listed on the Main Board of the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00294) and YGM Trading Limited (listed on the Main Board of the Hong Kong Stock Exchange, stock code: 00375) since December 2012. Mr. Choi graduated from the Department of Accounting, Hong Kong Polytechnic in 1978. He joined KPMG in the same year and has held various positions, including Partner of the audit department of KPMG Hong Kong Office, Executive Partner of KPMG Shanghai Office, Senior Partner of KPMG Huazhen Shanghai Office as well as Senior Partner of KPMG Huazhen in Eastern and Western China. Mr. Choi retired from KPMG Huazhen in April 2010.

Choi Ting Ki
Senior Management

born in September 1972, is appointed as Assistant to the General Manager of the Company, secretary of the Board of Directors, Joint Secretary and General Counsel of the Company. Mr. Liu participated in the work in 1995, and served successively as Deputy Director and Director of the Supply Management Department of the Material Supply Company, and the Business Operation Manager of the Commerce Department of Shanghai SECCO. From November 2015 to August 2018, Mr. Liu was Deputy Director of the Company’ s Equipment & Material Procurement Center. From August 2018 to April 2019, Mr. Liu was appointed as Deputy Director of the Company’s Equipment & Material Procurement Center (presiding over the work) . Mr. Liu was General Manager of the Company’ s Equipment & Material Procurement Center from April 2019 to January 2021. Since December 2019, Mr. Liu was appointed as Assistant General Manager of the Company and General counsel of the Company since March 2021. Mr. Liu served as the Secretary of the Board and the Joint Secretary of the Company from April 2021. Mr. Liu graduated from Donghua University of China with major in mechanical and electrical integration in 1995. In 2007, Mr. Liu obtained a master's degree in Power Engineering from East China University of Science and Technology and he has the title of senior economist.

Liu Gang